موسسه فرهنگی ارسطو

با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

تبلیغات

کتاب رسانمرکز جامع خدمات چاپ و نشر کشورمرکز جامع خدمات چاپ و نشر کشورمرکز جامع خدمات چاپ و نشر کشورمرکز جامع خدمات چاپ و نشر کشور

اخبار سایت

مدیر مسئول چاپ و نشر ایران خبر داد : [1400/4/12]

ناشران در آینده نزدیک راهی جز استفاده تمام عیار از فروش الکترونیکی آثارشان نخواهند داشت .

به گزارش روابط عمومی سامانه اطلاع رسانی چاپ و نشر ایران به نقل از مدیر این سامانه با توجه به وضعیت فعلی اپیدمی کرونا و تبدیل احتمالی آن به یکی از پانتوژن های همیشگی و همراه با زندگی بشر و استقبال گسترده عمومی از آثار الکترونیک این سامانه به نظر می رسد در آینده نه چندان دور همه ناشران کشور و به ویژه ناشران دانشگاهی که مدام در حال چاپ و انتشارکتب و سرفصل های دانشگاهی هستند راهی جز انتشار آثار به صورت الکترونیکی نخواهند داشت . از طرفی وقوع چنین حوادثی که معمولا اقتصاد ملی و جهانی را تحت تاثیر قرار می دهد نشان داد که دیگر نمی توان به روش های سنتی چاپ و انتشار کتاب اکتفا کرد و اصرار بر آن باعث خروج از گردونه چاپ و نشر کشور برای ناشران خواهد بود . از آنجایی که موضوعاتی چون علم ، آموزش و فرهنگ جریان های پویاهستند و هرگز از حرکت نمی ایستند به طور قطع با تکنولوژی روز سازگاری پیدا می کنند و به سرعت خود را در بهترین و در دسترس ترین کانال های عمومی موجود قرار می دهند . درست در همین ایام همه نهاد های متولی به خود آمدند و سعی داشتند با ایجاد بستر های اولیه فنی منابع خود را علاوه بر روال های سنتی رایج از طرق الکترونیکی اطلاع رسانی کنند که در نوع خود هم شوک بود و هم نوآوری . لذا این فرآیند تغییر از فضای چاپی به فضای الکترونیکی کاملا قابل پیش بینی بود و کماکان ادامه خواهد داشت .
تجربیات بیست ساله این سامانه و بازدید پنجاه هزار نفری روزانه آن که به طور مستمر با ناشران دانشگاهی و پدید آورندگان آثار دانشگاهی و سرفصل های آن اعم از اساتید ، اعضای هیات علمی و مدرسین سراسر کشور همکاری می کند ، نشان داده که هنوز آن طور که باید و شاید ناشران دانشگاهی ما به طور کامل نه تنها مسلح به تکنولوژی های روز دنیا نیستند بلکه آمادگی کامل هم ندارند . با توجه به این که طیف دانشجو و نسل جوان به طور کامل با فضای مجازی و الکترونیکی آشنایی دارند و تنها مخاطبان ناشران دانشگاهی هستند ، برهمه ناشران دانشگاهی لازم است هر چه سریع تر در راستای فروش الکترونیکی آثار خود قدم بردارند و مطمئن باشند که نسل دانشجو هم اکنون تشنه این کار هستند ، هرچند گرانی کاغذ و مصالح چاپی در شرایط اقتصادی فعلی امان آنها را بریده است .
سامانه اطلاع رسانی چاپ و نشر ایران کما فی السابق آمادگی کامل دارد آثار آن دسته از ناشران کشور و به ویژه ناشران دانشگاهی که هنوز نسبت به فروش الکترونیکی آثار خود در این سامانه اقدام نکرده اند را در اسرع وقت از آنها دریافت و با حفظ کامل حقوق کپی رایت در اپلیکیشن کتاب رسان سامانه بارگزاری نماید تا عموم مردم و بویژه دانشجویان عزیز بتوانند به سرعت و با کمترین هزینه نسبت به خرید آنها اقدام نمایند .

ناشران در آینده نزدیک راهی جز استفاده تمام عیار از فروش الکترونیکی آثارشان نخواهند داشت .